نرم افزار رستوران ، نرم افزار فست فود ، نرم افزار کافی شاپ ، سپند

" در کسب و کار رستوران ما مشتری را میهمان می مانیم "

شروع قسمت دوم :

به منظور موفقیت در رسیدن به یکپارچگی سازمانی، بسیار مهم است که شما فرد مناسب را در جایگاه مناسب قراردهید . (کار را به کاردان بسپارید)

فردی مناسب برای  یک کار بسیار تخصصی که عمل و اجرای ویژه ای را می طلبد .

آنها نقش رهبری را در کل داستان باز می کنند .

Chefs have a leading role in the whole story.

فارغ ار اینکه شما چه اتمسفر و محیطی و کیبفیت سرویسی اراِیه می کنید ، مشتریان به خاطر غذای خوب به رستوران می آیند.

بر اساس دستاوردهای موجود یک سر آشپز نباید مانند یک مدیر داخلی آشپزخانه رفتار کند . آنها تمامی مهارت و تمرکز خویش را باید صرف تهیه غذای با کیفیت  بکنند و توانایی کار تیمی را در خود افزایش بدهند .

افراد مناسب برای این شغل ، باید با تجربه باشند در واقع عامل تجربه برای استخدام افراد خیلی مهم است .

داشتن یک گواهینامه غذای سلامت برای آنها بسیار حاِیز اهمیت است .

اگر شما یک آشپز در آشپزخانه دارید ، بدیهی است وظیفه ی که به کمک آشپز محول می کند و سلسه مراتب کاری بسیار مشخص است ، اما اگر شما چند سر آشپز دارید یکی از آنها را باید به عنوان سرآشپز اصلی بگمارید و یااینکه باقی را به صورت تخصصی مسوول غذاهای دیگر کنید . به عنوان مثال :سر آشپز مخصوص غذاهای اصلی . سرآشپز مخصوص دسرها . ...

ارتباط بین پرسنل آشپزخانه و پیش خدمتها باید خیلی ساده و سهل باشد. نرم افزارهای مخصوص رستوران این ارتباطات را ساده می کنند. سرآشپز باید تمامی سفارشات میهمانان را به صورتی واضح دریافت کند و در آشپزخانه نمایش داده شود . (سیستم مانیتورینگ با استفاده از مانیتور ) استفاده از چاپگرهایی که شرح سفارش مشتری را با جزییات برای آنها ارسال می کند. این روش خطاهای موجود در دریافت سفارش و آماده کردن غذای میهمانان را به طور محسوس کاهش می دهد. مزیت های آن دریافت سفارش غذا با سرعت بالا و بدن خطا با شرح جزییات درخواستی مشتری )

این امکانات به طور محسوسی در نحوه سرویس دهی شما تاثیر دارند که منتج به موفقیت شما خواهند شد.

مدیریت پیش خدمت ها _بار تِندرها

در یک رستوران کوچک چه تعداد خدمتکار مورد نیاز است ؟

جواب این سووال  بستگی دارد به تعداد میزهایی که شما سرویس می دهید و نوع خدماتی که در زستوران شما اراِیه می شود . (خدمات لوکس و یا سرویس غذا با سرعت بالا برای مشتریان زیاد)

همیشه داشتن  تعداد بیشتر خدمتکاران بهتر از تعداد کمتر است . یعنی شما در هر شیفت غذایی برای هر میز دو نفر سرویس دهنده در نظر بگیرید یک نفر که پیش خدمت اصلی است و نفر دوم پیش خدمت کمک دست (بازِرها: دانشجویانی که به صورت پاره وقت به نظامت میزها کمک می کنند و داِیم کنار پیش خدمتهای اصلی حضور دارند )

اگر در یک شیفت کاری برای یک میز دو سرویس دهنده وجود دارد ، هر دو باید طوری آموزش دیده باشند که در صدد این نباشند که میز را قاب بزنند و اگر برای آوردن غذا به آشپزخانه رفته ، نفر دوم نباید میز او را برای خود کند . مدیر باید آنها را توجیه کند که تنها درصورت همکاری از منافع میز بهره خواهند برد. به پیش خدمتها اهمیت همکاری و همیاری و اینکه چه طور می توانند موقعیت سنجی کنند و از کمک به یکدیگر بهره ببرند را آموزش دهید .

به منظور ایجاد پایداری و ثبات در سرویس دهی و حفظ کیفیت در زمان اوج شلوغی رستوران نیاز به حضور چندین خدمه اضافه ضروری می باشد .

همین الگو را در خصوص بارتِندرها نیز می توان رعایت کرد و آنها نیز در اوج شلوغی کار نیاز به نیروی کمکی برای سرویس دهی بهتر رادارا هستند . در قسمت بعدی به خصوصیات اخلاقی بار تِندرها و خدمتاران اشاره خواهیم کرد

خصوصیات که  باتِندرها و پیش خدمت ها باید داشته باشند عبارتند از : سریع و با مهارت بودن (واکنش سریع به دریافت و آماده سازی سفارشات) و به لحاظ جسمی و ذهنی بسیار پر انرژی باشند، خوشرویی و برخورد مثبت . این افراد این خصوصیات را تحت فشار کار زیاد و در اوج سرویس دهی باید بروز دهند . تجربه و سن و دانش نظری برای این موقعیت شغلی خیلی اهمیت بالایی ندارد ، بلکه شخصیت (پرسونالیتی و کاراکتر) نقش بسیار مهمی را بازی می کند .

من (نویسنده مقاله ) شاهد جوانان کم تجربه ای بودم که با وجود این خصیصه ها توانستند پیشرفت کنند و پیش خدمتهایی با درآمد بسیار خوب باشند.

ظرفشورها :

ظرفشوری شغلی ست که اکثر افرادی که وارد رستوران شده اند از آن شروع کرده اند. در واقع بسیاری از آشپزهای قابل احترام از ظرف شویی شروع کرده اند. ظرف شور ها هرگز در سازمان نباید نادیده گرفته شوند. نقش آنها بسیار مهم است . آنها ظرفهایی که شما با آن به مشتریان غذا می دهید را می شویند و تمیز می کنند .

نکته مهم در خصوص این افراد این است که باید به سلامتی بسیار اهمیت بدهند .

بازرها (کمک پیش خدمت ها )

قبلا اشاره شد که آنها به صورت پاره وقت در اختیار رستوران هستند و نقش آنها اساسا به عنوان کمک کننده و تسهیل کننده کار ، تغییر فضا و اتمسفر رستوران به فضایی پرجنب و جوش و پر انرژی که میهمان نوازی آنها عامل مهمی در جذب مشتری ست . آنها برای شما مشتری بیشتر می آورند و معنیش این است که پول بیشتری به دست می آورید .

مدیر رستوران :

در مدل کسب و کاری که به آن اشاره شد ، مدیر رستوران ها معمولا مالکان رستوران ها می باشند .

خصوصیت شخصی این افراد و مهارتهایی که دارند ، آنها را از بقیه افراد متمایز می کند . آنها باید رفتاری ویژه داشته باشند .  

الف – نوع رفتار( با فرهنگ و رفتار بسیار مودبانه )

ب-  باید همه اعضا تیم را احترام کنند و رفتار آنها با همه اعضای تیم کاملا منصفانه باشد .

ج- مدیر رستوران کسی نیست که اعتبار جایگاه خود را از نتیجه تلاش دیگران بگیرد .

د- او باید قدرت تصمیم گیری داشته باشد که برای کسب کار و کارکناش موثر باشد .

ه- برای دستاوردهای وِیژه کارکنانش ، باید پاداش در نظر بگیرد.

و- جذبه و اقتدار او هرگز نباید با تحریم و استبداد به دست بیاید .

پ- هدف نهایی آموزش پرسنل ، ترقیب کردن آنها به ایجاد خلاقیت و تغییر است .