نرم افزار رستوران ، نرم افزار فست فود ، نرم افزار کافی شاپ ، سپند

در اين گزارش قصد داريم به معرفي محبوب‌ترين فست‌فود جهان بپردازيم كه با 34098 شعبه در 95 كشور جهان به عنوان بهترين فست‌فود جهان در سال‌هاي اخير انتخاب شده است. احتمالا اشتباه حدس زديد نام اين فست‌فود مك دونالد نيست.

 

 

 

زندگي مردم در سرتاسر دنيا به قدري پيچيده شده است كه گاه گرفتاري بيش از حد اجازه تهيه كردن غذا را به علت كمبود زمان به آنها نمي‌دهد. به همين علت فست‌فود يا همان غذاهاي سريع آماده شو بهترين گزينه در چنين مواقع مي‌باشند و افراد مختلف با رجوع به آنان نيازهاي غذايي خود را تأمين مي‌كنند. در اين گزارش قصد داريم به معرفي محبوب‌ترين فست‌فود جهان بپردازيم كه با 34098 شعبه در 95 كشور جهان به عنوان بهترين فست‌فود جهان در سال‌هاي اخير انتخاب شده است. احتمالا اشتباه حدس زديد نام اين فست‌فود مك دونالد نيست. ساب وي (sub way) مجموعه‌اي از رستوران‌هاي زنجيره‌اي است كه در زير بيشتر از آن خواهيد خواند.

 

از يك ساندويچي كوچك تا افتتاح 34 هزار شعبه فست‌فود

فرد دي لوكا، نوجوان 17 ساله آمريكايي روياي بزرگي را در سر مي‌پروراند و قصد داشت روزي در زمينه رستوران‌داري به جايي برسد. او براي تحقق بخشيدن به آرزوي بزرگش در سال 1965 و زمانيكه تنها 17 سال داشت از هايدي پنيرو و پيتر باك كه از دوستان خانوادگي‌شان بودند 1000دلار قرض گرفت و اولين مغازه ساندويچي خويش را راه اندازي كرد تا بدين طريق هزينه ادامه تحصيل خود را تأمين كند. موقعيت مغازه وي به نسبت خوب بود و همين امر باعث شد تا در همان روزهاي اوليه با استقبال خوبي روبه‌رو شود. سال بعد فرد دي لوكا و پيتر باك به كمك هم انجمن پزشكان را تأسيس كردند و اين موضوع همراه با افتتاح دومين شعبه رستوران ساب وي بود. انجمن پزشكان در واقع مالكين اين برند هستند كه بر تمامي شعبات نيز نظارت دارند. از آن تاريخ بر تعداد شعبات اين مجموعه افزوده شده است به طوري كه امروزه با 34098 شعبه در 95 كشور جهان بالاترين رشد در زمينه راه‌اندازي شعبات جديد در سرتاسر جهان در زمينه فست‌فود را داراست. دفتر مركزي آن در شهر ساحلي ميلفورد از ايالت كانكتيكا مي‌باشد. بد نيست بدانيد كه اولين شعبه را فرد دي لوكا در همين شهر ميلفورد به راه انداخت تا پايه‌ريز يكي از بزرگترين و پردرآمدترين رستوران‌هاي فست‌فود در سطح جهان باشد. مدير اين مجموعه نيز در حال حاضر آقاي دي لوكا مي‌باشد. در سال 2006 رستوران‌هاي وي بر طبق آمار 0305/9 بيليون دلار آمريكا برايش درآمدزا بوده است. دفتر مركزي اين برند از فست فود در قاره اروپا در شهر آمستردام هلند واقع شده است. در قاره اقيانوسيه دفتر نظارت بر شعبات اين منطقه در شهر بريزبين استراليا مي‌باشد. دفتر خاورميانه آن نيز در بيروت، دفتر آسيايي آن در سنگاپور، هند و كره مي‌باشد و در آخر دفتر مركزي آن در منطقه آمريكاي لاتين در ميامي فلوريدا جاي گرفته است.

 

نام ساب وي چگونه انتخاب شد؟

در سال 2007 مجله معتبر فوربس، دي لوكا را با سرمايه خالص 5/1 بيليون دلار در ليست 400 ثروتمند آمريكا قرار داد كه رتبه 242 از آن وي شد. درآمد اين رستورانهاي زنجيره‌اي در سال 2008 به رقم 05/9 بيليون دلار آمريكا رسيد تا نشان دهد كه يكي از غول‌هاي اين صنعت مي‌باشد. در ابتدا نام اين برند «petes subrnarine» تغيير يافت تا اينكه در نهايت با نام تجاري «sub way» ثبت و به شهرت رسيد. لوگوي ساب وي به نوعي نشانگر سيستم حمل و نقل متروي نيويورك مي‌باشد.

 

ساندويچي مخصوص شكموها!

محصولات غذايي كه در اين رستورانهاي زنجيره‌اي عرضه مي‌شود متنوع هستند ولي بايد اصلي‌ترين آنها را ساندويچ‌هاي ساب مارين يا همان ساب دانست. در كنار آن محصولاتي نظير پيتزا، سالاد، انواع شيريني و مافين نيز در منو ديده مي‌شود. هر چند منوهاي اين رستوران‌هاي زنجيره‌اي در كشورهاي مختلف متفاوت است اما پايه و اساس اوليه ساب وي در آن كاملا رعايت مي‌شود. سايز برخي ساندويچ‌هاي اين مجموعه نيز به شرح زير است:

- ساندويچ ساب مارين (15 سانتي‌متر)

- ساندويچ ميني ساب (10 سانتي‌متر)

- ساندويچ فوت لانگ (30 سانتي‌متر)

مواد اصلي تشكيل دهنده اين ساندويچ‌ها كاهو، گوجه‌فرنگي، پياز، فلفل، خيار، روغن زيتون، خيار شور مي‌باشد ولي برخي از شعبات به اختيار هويج، ذرت، تربچه و آواكادوو به ساندويچ‌هايشان اضافه مي‌كنند، اما ساب وي در منوي خود دو ساندويچ مخصوص افراد شكمو دارد كه يكي «Giant sub» به طول 90 سانتي‌متر و ديگري ساندويچ پرسي است كه شامل 5 ساندويچ فوت لانگ مي‌باشد.

در سال 2001 نان‌هاي ادويه‌دار وارد سيستم غذايي اين مجموعه شد كه طعم‌هايي همچون جوعسلي، پارميزان پونه‌اي و پنير گياهي از آن جمله بودند و مشتري در هنگام سفارش مي‌تواند نان مورد علاقه خود را نيز انتخاب كند. در برخي شعبات كمپاني ساب وي با كمپاني كوكاكولا قراردادي بسته بود تا در كنار غذا از اين نوشيدني براي مشتريانش استفاده كند. در سال 2004 ساندويچ BMT اين مجموعه به عنوان محبوب‌ترين ساندويچ سرد بريتانيا به شمارمي‌رفت. BMT مخفف Biggest,meatiest,tastiest  بود كه به معني بزرگترين، گوشتالودترين و لذيذترين بود.

 

محبوب‌ترين و سالم‌ترين غذاهاي آماده در ساب‌وي

فكر جذب سرمايه بيشتر و افتتاح شعبات جديد در كشورهاي اسلامي كه اعتقادات خاصي نيز در زمينه خورد و خوراك داشتند، مسئولين ارشد اين كمپاني را به اين فكر انداخت كه رستوران‌هاي حلال ساب وي را راه‌اندازي كنند كه در منوي غذايي آنان خبري از گوشت خوك نبود و جايگزين آن گوشت حلال شده بود. سرانجام در سال 2001 اولين رستوران حلال اين مجموعه در حومه شهر كليويلند اوهايو افتتاح شد و بلافاصله شعبات بسياري از آن در شهرهايي همچون نيويورك، لس‌آنجلس، كانزاس سيتي، بالتيمور و... راه‌اندازي شد. افتتاح چنين شعباتي با استقبال خوبي روبه‌رو شد تا اينكه شعبات جديدي از‌ آن در بريتانيا و ديگر كشورهاي آسيايي و اروپايي راه‌اندازي شد. خيلي زود صبحانه هم وارد منوي غذايي ساب وي شد كه شامل نان شيريني و ساندويچ تخم‌مرغ و سوسيس مي‌شد. در سال 2006 پيتزاي تك نفره كه تنها در 90 ثانيه آماده مي‌شد به منوي آن اضافه شد. محصولات غذايي اين برند فست فود از نظر ارزش غذايي بسيار غني مي‌باشد و كالري، سديم، كلسترول، كربوهيدرات، فيبر، شكر، پروتئين، چربي، ويتامين A و ويتامين C لازم را به بدن مي‌رساند. البته براي اينكه افراد از نظر سلامتي نيز در شرايط خوبي قرار گيرند ساندويچ‌هاي كم‌چرب نيز در منو آن جاي گرفته است و طرفداران خاص خود را نيز دارد. براي مثال ساندويچ 6 اينچي ساب وي در ايالات متحده 530 كالري دارد در حاليكه همين ساندويچ در نيوزلند 383 كالري دارد كه اين موضوع تحت‌تأثير آشپزان محلي و البته موقعيت جغرافيايي مناطق گوناگون مي‌باشد.

موسسه «Zgat survey» معتبرترين مركز اطلاعات مشتريان در مورد نوشيدن، خوراكي‌ها، بازي‌ها و محل اقامت‌ها مي‌باشد. مردم با رجوع به وب سايت اين مركز ميزان رضايت‌مندي خود از مكانهايي كه در آنجا اقامت داشته‌اند و يا چيزي ميل كرده‌اند را اعلام مي‌كنند. بر طبق آماري كه توسط اين موسسه در سال 2010 منتشر شد، ساب وي براي دومين سال پياپي محبوب‌ترين، سالم‌ترين و بهترين ارائه دهنده سرويس انتخاب شد.

 

مشتريان عضو باشگاه ساب وي!

ساب وي يك مجموعه‌اي را راه‌اندازي كرده است كه در آن مشتريان به عضويت باشگاه ساب وي درمي‌آيند و براساس امتيازاتي كه جمع‌آوري مي‌كنند جوايزي نيز دريافت مي‌كنند. پيش از اين مشتريان به ازاي خريد يك ساندويچ 6 اينچي يك تمبر و در ازاي خريد يك ساندويچ فوت لانگ 2 تمبر به خود اختصاص مي‌دادند و در آخر در ازاي ارائه 12 تمبر يك ساندويچ مجاني 6 اينچي و در سويي ديگر در ازاي ارائه 24 تمبر يك ساندويچ مجاني فوت لانگ جايزه مي‌گرفتند. اين سيستم بعد از مدتي منسوخ شد و دليل اصلي آن نيز سوءاستفاده‌هايي بود كه از اين تمبرها مي‌شد. در حال حاضر به جاي تمبر به ازاي هر ساندويچ مشتريان يك كارت رمزدار دريافت مي‌كنند. بد نيست بدانيد كه ساب وي يكي از حاميان اصلي مسابقات اتومبيلراني ناسكار به حساب مي‌آيد.

 

رازهاي موفقيت يك رستوران‌دار بيليونر

آقاي دي لوكاي 61 ساله در حال حاضر يكي از بيليونرهاي جهان به شمار مي‌رود كه داراي مدرك ليسانس مي‌باشد. او رازهاي موفقيت خويش را اينگونه بيان مي‌كند.

درس اول: به عنوان يك تازه كار انتظار پيشرفت سريع در كاري كه شروع كرده‌ايد را نداشته باشيد و به خاطر داشته باشيد كه نياز به زمان داريد تا نتيجه مورد نظر را بگيريد.

درس دوم: اول مسير خود را انتخاب كنيد بعد نگران پيمودن آن باشيد. اگر هدف از كاري كه قصد انجامش را داريد از پيش براي خود مشخص كنيد به طبع نتيجه بهتري عايدتان خواهد شد.

درس سوم: خود را جاي مشتري قرار دهيد. رضايت مشتري از اهميت بالايي برخوردار است و در صورت عملي شدن اين موضوع بر تعداد مشتريان شما افزوده خواهد شد در غير اين صورت نتيجه عكس خواهد داشت.

درس چهارم: نام بازي كه در پيش داريد سوددهي يا ضرردهي است. در تجارت يا كاري كه در پيش مي‌گيريد بايد كمي ريسك نيز چاشني آن كنيد اما اين كار بايد هوشمندانه باشد تا شما را به خاك سياه ننشاند.

درس پنجم: گاهي اوقات براي رسيدن به موفقيت نياز به كمك داريد و اين موضوع دقيقا در مورد من صدق كرد و همه چيز از آن 1000 دلاري شروع شد كه از دوستانم قرض گرفتم.

درس ششم: موفقيت درست مثل اين مي‌باشد كه ياد بگيري چگونه ماهي بگيري. وقتي كه شرايط جور شد بايد از آن به نحو احسن استفاده كني.

درس هفتم: به خاطر داشته باشيد كه موفقيت از همان لحظه اول به سراغ‌تان نمي‌آيد و در طول مسير و با كسب تجربيات بيشتر به آن دست مي‌يابيد.