نرم افزار رستوران ، نرم افزار فست فود ، نرم افزار کافی شاپ ، سپند

کوکاکولا نام نوشابه گازداری است که در فروشگاه ها و رستوران ها و دستگاه های فروش نوشابه در بیش از 200 کشور جهان به فروش میرسد .در سال ۱۸۸۶در آتلانتا ( ایالت جورجیا )  قانون منع نوشیدنی های ال ک ل ی به تصویب رسید و در همان سالجان پمبرتون  John Pemberton شیمیدان , دارویی در یک داروخانه تولید کرد و مدتی بعنوان یک شربت تقویتی آنرا بفروش رساند .

سپس بازرگانی به نام آسا گریگز کندلر Asa Griggs Candler  که در عین حال شهردار شهر آتلانتا بود فرمول تهیه آنرا خریداری کرد و سیاست های بازاریابی او باعث شد که در قرن بیستم بعنوان نوشابه ای شناخته شده بازار نوشیدنی را تحت اختیار خود درآورد .

این شرکت محصول خود را به صورت کنستانتره یا تغلیظ شده تولید و سپس با امتیاز تجاری کوکاکولا به سراسر جهان روانه کرده و هر روز با ارزشی بالغ بر یک میلیارد و 800 میلیون دلار بفروش میرساند .در خارج از ایالات متحده امریکا , کانادا و پاناما و کوبا اولین کشورهایی بودند که در سال 1906 کوکوکولا را در بطری در سطح بازار عرضه کردند . در خلال سالهای 1912 کشور فیلیپین اولین کشوری در آسیا بود که امتیاز کارخانه تولید کوکاکولا را دریافت کرد پس از آن فرانسه نیز در سال 1919 در دو شهر پاریس و بوردو شروع به تولید و عرضه آن کرد . در سال 1930 در 27 کشور جهان کوکاکولا نامی معروف و مشهور بود و در سال 1959 به 100 کشور جهان روانه شد . 

در سال 1941 امریکا وارد جنگ جهانی دوم شد و سربازانی به خارج از کشور اعزام شدند . ژنرال ایزنهاور از شرکت کوکاکولا درخواست کرد تا ترکیبی گیاهی از کوکاکولا به خط مقدم ارسال شود که بعدها هم مورد توجه و استقبال قرار گرفت و پس از خاتمه جنگ و پیروز متفقین , مسیر موفقیت این نوشیدنی هموارتر از پیش شد .

لوگوی اولیه شرکت کوکاکولا توسط فرانک رابینسون , همکار پمبرتون پیشنهاد داده شد که دست نویس اولیه آن تا به امروز بعنوان لوگوی تجاری این شرکت بشمار میاید . پمبرتون این نوشیدنی را داروی مقوی برای مقابله با بیماری ها میدانست که محتوی کوکائین بود و از برگ های کوکا و عصاره کافئین یا دانه کولا گرفته میشد . البته در سال 1905 کوکائین را از فرمول این نوشیدنی حذف کرد و به دکه های محلی عرضه لیموناد و سودا فروخت و به تبلیغ آن پرداخت . در آن ايام روزانه فقط حدود 9 عدد از اين نوشيدني به فروش مي‌رفت و مجموع فروش آن سال کوکاکولا فقط حدود 50 دلار بود. نکته جالب اين است که در کل اين نوشيدني براي توليدکننده‌اش بيش از 70 دلار هزينه در برداشت؛ يعني سال اول، براي جان پمبرتن سال ضرر بود.

او هر لیوان از نوشیدنی خود را به قیمت 5 سنت می فروخت و کمی قبل از مرگ خود روش تهیه آن را به قیمت 2300 دلار به آسا گریگز کندلر Asa Griggs Candler شهردار آتلانتا فروخت . این تاجر توانست در طی مدت کوتاهی  از کوکاکولا یک نوشیدنی ملی بسازد که با سبک و سیاق زندگی امریکایی همخوانی داشت .او شیوه تهیه کوکاکولا را تغییر داد و به جای بشکه و لیوان , بطری های مخصوصی را سفارش داد و سپس محصول خود را در بطری به سراسر امریکا توزیع کرد . با این ابتکار مردم در خانه هایشان هم میتوانستند کوکاکولا بنوشند . او ده سال بعد برای نخستین بار نوشیدنی اش را به خارج از مرزهای امریکا صادر نمود . 

 

شرکت های تولید بطری نوشابه که بعنوان نمایندگان انحصاری کوکاکولا بودند با تولید نوشابه کوکا در قوطی های آلومینیمی انقلاب عظیمی در این صنعت بوجود آوردند . محصولات دیگری نیز از این شرکت با نامهای تجاری دیگر مانند فانتا و اسپرایت و.. در همان بدو شروع تولید و روانه بازار شد . کوکاکولا همچنین دستگاه های اتوماتیک ارائه نوشابه و خوراکی هم می فروشد .

هم اکنون کوکاکولا محصولات دیگری نیز تحت همان مارک تجاری تولید و عرضه میکندکه کوکای رژیمی و کوکای بدون کافئین و کوکای رژیمی بدون کافئین و کوکای گیلاس و کوکای زیرو ( صفرکالری ) و کوکاکولا با طعم وانیل و لیمو و قهوه از آن جمله هستند .

این نوشیدنی نیز مانند دیگر اجناس خوراکی و جنجالی سالهاست به اقصی نقاط دنیا و به کشورهایی که حتی برای تامین معاش خود در مانده اند , صادر میشود . در این کشورها تبلیغات نقش عمده ای بازی میکنند و توانسته اند به راحتی این نوشیدنی را به سبد روزانه خانواده ها وارد کنند .

در این میان رقیبان نیز آرام ننشسته اند و با جنجال آفرینی تبلیغاتی , درصدد ربودن گوی از دست یکدیگر هستند و شیطنت های تجاری آنها تمامی ندارد . درآمد شیرین این نوشیدنی می طلبد که به هر ترفندی جایگاه و رتبه خود را در این میدان حفظ کنند .

حتی این شرکت , مسابقاتی نیز برای عرضه بهترین طراحی جهت بطری های کوکاکولا برگزار میکند .

این بطری های نوشابه کوکاکولا در سال 2008 با الهام از روبرتو کاوالی طراح ایتالیایی پارچه و چرم تهیه شده است .

بطری های منحصر بفرد کروی شکل در عید کریسمس 2008

کوکاکولا با الهام از Nathalie Rykiel ناتالی رایکیل طراح مد فرانسوی در سال 2008

با الهام از کلکسیون مد میلان در ایتالیا

از کلکسیون مد میلان در ایتالیا

بطری های زرد رنگ با تشتک و لوگوی قرمز کوکاکولا به مناسبت صدمین سال تولید بطور اختصاصی برای فروشگاه های زنجیره ای انگلیس  Selfridges  طراحی و عرضه شدند  .

این بطری های رنگارنگ متالیک نیز از جنس آلومینیم ساخته شده اند تا مدت بیشتری نوشابه را خنک نگهدارند و نیز از دستگاه های مخصوص و متفاوتی برای فروش اتوماتیک عرضه میشوند .

قوطی های آلومینیمی که جهت بازیهای المپیک بارسلون با موضوع رشته های ورزشی مانند دوچرخه سواری و شنا و ژیمناستیک و ....  در سال 1992 طراحی شد .

 

بطری های دوستداران مامور 007  :   باند .... جیمزباند ...... !!

با الهام از طراح اسپانیایی کفش   Manolo Blahnick 

 

بطری هایی با کارهای طراح مد ایتالیایی  Gianfranco Ferre

بطری زیبای رنگارنگ ایرانی ؟ ؟؟؟  با طرح پنجره های خانه طباطبایی ها در کاشان یا کاخ نارنجستان قوام در شیراز که بیشتر به فرهنگ ما و فرهنگ شربت آلات سنتی ما مانند شربت گلاب و شکنجبین و عرق بیدمشک و شریت به لیمو میخورد , ولی کوکاکولا طراحی کرده است !

در این سلسه مقالات ما بحث مواد خوراکی و بازار و برندها را بدون نگرش سیاسی و فقط از جنبه تجاری و کارآفرینی آن مورد بحث و تحقیق قرار میدهیم تا خوانندگان بتوانند نتیجه گیری کنند که کدام عوامل باعث موفقیت آنها میشود و کدام رمز موفقیت , آنها را یکه تاز میدان کرده . تا بتوانیم از همان نقطه نظرها انگیزه بیافرینیم و با نگاهی به بازار , طرحی نو در اندازیم و دریابیم چرا هنوز اندرخم یک کوچه ایم درحالیکه ما بهترین مواد اولیه را در اختیار داریم و میتوانیم در سطح وسیعی با انواع شربت آلات و نوشیدنی های سنتی حداقل کشور خود را پوشش دهیم به شرط اینکه تقلید را فراموش کنیم و تولیدات خود را بر فرهنگ بومی و سنتی خود منطبق سازیم . وقتی کوکاکولا از سبک زندگی ما و فرهنگ ما بهره میجوید , خود ما , اکسیر حیات را در سرزمین آنها میجوییم و از آنها کپی برداری میکنیم !!